Bageta z novinového stánku a minerálka ku káve

Autor: Simona Jabconova | 19.7.2013 o 7:11 | Karma článku: 8,74 | Prečítané:  1168x

Koho už náhodou tiež stretol ten údel ocitnúť sa hladný na železničnej stanici nášho hlavného mesta, ani nemusí čítať ďalej. Len si zbytočne privodí tie bezradné pocity. V tom horšom prípade zaspomína na nevydarený chuťový zážitok alebo nepríjemnú obsluhu.

"Prosím vás, kde sa tu dá kúpiť niečo na jedenie?"

Spýtali sa ma po anglicky náhodní spolucestujúci z Viedne na železničnej stanici. Najradšej by som sa zahrala na zahraničnú turistku a vyvliekla sa z odpovede. Najmä, keď som si všimla, že pred vystúpením z vlaku odhodili svoje papierové poháriky po rannom espresse z Anker-u. Pre tých, ktorí náhodou ešte nenavštívili našich susedov, Anker je sieť predajní s čerstvým pečivom, koláčmi, chutnými obloženými žemľami, chlebíkmi, ciabattami i celozrnnými produktmi. K tomu všetkému si môžete dokúpiť samozrejme kávičku alebo čerstvú pomarančovú šťavu. Kvalita výrobkov je vysoká, pretože pri každom Anker-i sa musí v okruhu pár metrov nutne nachádzať Ströck, Mann alebo niekto ďalší. Toľko k situácii na rakúskom trhu.

Keď sa mi podarilo prekonať ten pocit hanby, ktorý ma zalial, odviedla som ich k najbližšiemu rýchlemu občerstveniu. Dosť neveriacky na mňa pozerali, keď si mali z "novinového stánku" kúpiť niečo pod zub. Čo som aspoň počula, v tom občerstvení predávali najlepšie bagety. Tak som im hneď dve vypýtala, lebo inak by kvôli rečovej bariére asi zostali hladní. Úvodzovky som použila zámerne, pretože v tomto stánku by ste noviny len ťažko dostali. Lenže výkladné sklá boli tak preplnené fľaškami nápojov a obalmi z rôznych keksíkov asi ako bývajú vytapetované stánky s časopismi. Ani tunajší by v tomto stánku niečo slušnejšie pod zub nehľadal, pokiaľ by si nevšimol nenápadný nadpis "BAGETY". Ešte mi nedá nepodotknúť, že ten Anker fungoval v plnej službe a top kvalite aj na len provizórnej stanici, pokiaľ prebiehala výstavba novej hlavnej stanice vo Viedni.

"Prosím Vás, môžem dostať k tej káve aj pohár vody?"

Opýtala sa zákazníčka v kaviarni na stanici. "My vodu nepodávame," ohrnula nosom čašníčka. To je ešte fajn, beriem politiku prevádzky v snahe mať zisk z nápojov. Lenže to, že tá smädná zákazníčka musela sama prísť s myšlienkou, či by mohla dostať aspoň minerálku, to už bol fakt vrchol neúcty.

Jednoducho krásna vstupná brána do hlavného mesta. Ešteže v centre nevie človek, ktorú z množstva pekárničiek si vybrať :D, no aspoň sa hlavná stanica nemusí hanbiť sama. Celé mesto jej môže v kúte robiť spoločnosť. Smejem sa. I keď je to skôr na zaplakanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

BLOG MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou

Dôležité je, či bol porušený verejný záujem.


Už ste čítali?