reklama

Ekonomika potrebuje nakopnúť, no tak začnime míňať!

Veď s tými smiešnymi úrokmi, ktoré banky poskytujú za vklady, nám ani nič iné neostáva. V podstate nám ale robia službu, aj keď možno nechtiac. Nechcem vás odrádzať od sporenia, ale nasledujúci príklad stojí aspoň za zamyslenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Zázrak v mestečku Wörgl

Tak ekonómovia nazývajúexperiment, ktorý sa udial v tomto rakúskom mestečku v rokoch 1932 až 1933. Včasoch veľkej hospodárskej krízy prišiel starosta Michael Unterguggenberge sunikátnou myšlienkou ako prinavrátiť upadajúcej ekonomike život.

V mestečku s 5000 obyvateľmi bolovyše 500 nezamestnaných a chátrajúce služby. Starosta potreboval zabezpečiťsystém pitnej vody pre všetkých obyvateľov, opraviť zničené chodníky a ulice.Mal na to k dispozícii 40 000 šilingov. Vychádzal z myšlienky Silvia Gesella ovoľných peniazoch a namiesto toho aby ich použil, vložil tieto peniaze do bankyako záruku za vydanie 40 000 Wörgl šilingov vo forme poukážok. Vymyslel si pre svojemesto novú menu, ktorou zafinancoval svoje projekty. Aby sa poukážkou daloplatiť, musela byť každý mesiac opečiatkovaná. Cena pečiatky predstavovala 1percento jej hodnoty a fungovala ako obrátený úrok. Obyvatelia boli vlastnetakto donútení poukážky čo najrýchlejšie minúť, inak strácali hodnotu. Taktozabezpečili prácu ostatným. Keď ľuďom došli nápady ako poukážky minúť, začalidokonca dobrovoľne platiť dane. Z vyzbieraných peňazí sa tak obnovil nielensystém vodovodných potrubí, ale postavili aj skokanský mostík a most. Neboli tovšak mestské projekty, ktoré znížili nezamestnanosť. Postarala sa o to hlavnerýchla cirkulácia peňazí. Ľudia míňali. Z pôvodných 40 000 Wörgl šilingov sapočas jedného roka vyprodukovalo vyše 14 miliónov. Mestské šilingy sa otočili20-krát viac ako štátna mena.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chýr sa rozšíril veľmi rýchlo aokolité mestečká začali opakovať. Skoro 200 ďalších miest chcelo zaviesť rovnaký systém. Ktovie ako by príbehpokračoval, keby neprišlo STOP od centrálnej banky. Tá zo strachu využila svojemonopolné postavenie a zakázala akékoľvek vydávanie vlastnej meny. Ktovieprečo, no iste to nebolo pre nič za nič.

Zdá sa, že čo škola nenaučí,život aj tak ukáže. Je najvyšší čas nechať sa inšpirovať.

Simona Jabconova

Simona Jabconova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka, fanynka zdravého životného štýlu telom i duchom :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu