Ekonomika potrebuje nakopnúť, no tak začnime míňať!

Autor: Simona Jabconova | 15.8.2013 o 9:13 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  531x

Veď s tými smiešnymi úrokmi, ktoré banky poskytujú za vklady, nám ani nič iné neostáva. V podstate nám ale robia službu, aj keď možno nechtiac. Nechcem vás odrádzať od sporenia, ale nasledujúci príklad stojí aspoň za zamyslenie.

Zázrak v mestečku Wörgl

Tak ekonómovia nazývajú experiment, ktorý sa udial v tomto rakúskom mestečku v rokoch 1932 až 1933. V časoch veľkej hospodárskej krízy prišiel starosta Michael Unterguggenberge s unikátnou myšlienkou ako prinavrátiť upadajúcej ekonomike život.

V mestečku s 5000 obyvateľmi bolo vyše 500 nezamestnaných a chátrajúce služby. Starosta potreboval zabezpečiť systém pitnej vody pre všetkých obyvateľov, opraviť zničené chodníky a ulice. Mal na to k dispozícii 40 000 šilingov. Vychádzal z myšlienky Silvia Gesella o voľných peniazoch a namiesto toho aby ich použil, vložil tieto peniaze do banky ako záruku za vydanie 40 000 Wörgl šilingov vo forme poukážok. Vymyslel si pre svoje mesto novú menu, ktorou zafinancoval svoje projekty. Aby sa poukážkou dalo platiť, musela byť každý mesiac opečiatkovaná. Cena pečiatky predstavovala 1 percento jej hodnoty a fungovala ako obrátený úrok. Obyvatelia boli vlastne takto donútení poukážky čo najrýchlejšie minúť, inak strácali hodnotu. Takto zabezpečili prácu ostatným. Keď ľuďom došli nápady ako poukážky minúť, začali dokonca dobrovoľne platiť dane. Z vyzbieraných peňazí sa tak obnovil nielen systém vodovodných potrubí, ale postavili aj skokanský mostík a most. Neboli to však mestské projekty, ktoré znížili nezamestnanosť. Postarala sa o to hlavne rýchla cirkulácia peňazí. Ľudia míňali. Z pôvodných 40 000 Wörgl šilingov sa počas jedného roka vyprodukovalo vyše 14 miliónov. Mestské šilingy sa otočili 20-krát viac ako štátna mena.

Chýr sa rozšíril veľmi rýchlo a okolité mestečká začali opakovať. Skoro 200 ďalších miest chcelo zaviesť  rovnaký systém. Ktovie ako by príbeh pokračoval, keby neprišlo STOP od centrálnej banky. Tá zo strachu využila svoje monopolné postavenie a zakázala akékoľvek vydávanie vlastnej meny. Ktovie prečo, no iste to nebolo pre nič za nič.

Zdá sa, že čo škola nenaučí, život aj tak ukáže. Je najvyšší čas nechať sa inšpirovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?